Lai gan Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi visu ekonomiku, mazumtirdzniecība ir viena no tām nozarēm, kas cietusi ievērojami mazāk. Pēc pandēmijas pirmā viļņa aprīlī un maijā, mazumtirdzniecības rādītāji uzlabojās. Oktobrī, līdzīgi kā iepriekšējos četros mēnešos, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga un bija par 6,1% lielāks nekā 2019. gada oktobrī (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās).
Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma temps gada griezumā oktobrī nedaudz saruka un bija vien par 1,5% lielāks nekā 2019. gada oktobrī. Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, visstraujāk pieauga mājsaimniecības elektropreču tirdzniecība. Pieaugumu saglabāja arī pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecība, norādot, ka iedzīvotāji iegādājas arī tādas preces, kas nav uzskatāmas par pirmās nepieciešamības precēm. Pieaugums saglabājās arī farmaceitisko un medicīnas preču kategorijā. Iestājoties vēsākam laikam, kad vairs nebija iespējams rīkot dažādus brīvdabas kultūras un sporta pasākumus, oktobrī saruka kultūras preču un atpūtai paredzēto preču mazumtirdzniecība. Sarukumu turpmāk pastiprinās arī valstī noteiktā ārkārtējā situācija, kuras laikā tiek atcelti un aizliegti visi klātienē notiekošie publiskie kultūras pasākumi, tostarp valsts svētku atzīmēšanai organizētie. Oktobrī saruka arī informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu, apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu un grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu mazumtirdzniecība. Samazinājās arī ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecība.
Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, par trešdaļu saruka mazumtirdzniecība stendos un tirgos. Par gandrīz 9% saruka tirdzniecība lietotu preču veikalos. Iedzīvotāji mazāk iepirkās arī Interneta veikalos.
Visstraujākais pieaugums bija pārtikas preču kategorijā. Mazumtirdzniecības apgrozījums oktobrī bija par 7,6% lielāks nekā iepriekšējā gada oktobrī.
Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums aizvien pieaug un oktobrī tas bija par 16% augstāks nekā iepriekšējā gada oktobrī, nodrošinot lielāko devumu kopējā mazumtirdzniecības apgrozījumā.
Šī gada janvārī-oktobrī mazumtirdzniecības apgrozījums par 2,2% pārsniedza 2019. gada attiecīgā perioda rādītāju.
Pēc pirmā Covid-19 pandēmijas viļņa aprīlī un maijā, mazumtirdzniecības nozares uzņēmēju noskaņojumā bija vērojamas pozitīvas iezīmes un ievērojami uzlabojās vērtējums par uzņēmumu darbības aktivitāti un par preču pasūtījumu apjomu piegādātājiem turpmākajos mēnešos. Tomēr līdz ar pandēmijas otrā viļņa sākšanos, uzņēmēju noskaņojuma rādītāji kļuvuši pesimistiskāki, īpaši vērtējot uzņēmumu darbības aktivitātes turpmākajos mēnešos.
Prognozējams, ka turpmāko situāciju nozarē noteiks tas, cik veiksmīgi izdosies ierobežot Covid-19 vīrusa izplatību, kas attiecīgi ietekmēs iedzīvotāju iepirkšanos. Pieaugot saslimstības rādītājiem un pastiprinot valstī noteiktos drošības pasākumus, paredzams, ka saruks arī patērētāju aktivitāte un iedzīvotāji piesardzīgāk plānos savus pirkumus.