Saeima šodien, 22. oktobrī, nodeva izskatīšanai komisijās grozījumus Covid-19 infekcijas pārvaldības likumā, kas paredz ieviest sodus par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās, kur to lietošanu prasa normatīvie akti.
Valdībā iepriekš atbalstītos grozījumus sagatavojusi Tieslietu ministrija (TM) un tie paredzēs, ka par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu 10 līdz 50 eiro apmērā.
Saeimas deputāts Juris Rancāns norādīja, ka šobrīd valdība ir noteikusi obligāto masku nēsāšanu un lielākā daļa no cilvēkiem nēsā šīs maskas godprātīgi. Arī komersanti godprātīgi kontrolē, lai cilvēki vilktu šīs maskas, bet atsevišķos gadījumos redzams, ka ir cilvēki, kuri demonstratīvi un tīši neievēro šo prasību nēsāt maskas sabiedriskās vietās, iekštelpās, veikalos un ar šo savu nihilistisko attieksmi izplata šo infekciju: “Un tāpēc ir sagatavoti šie likuma grozījumi par to, ka varētu būt administratīvais sods. Es aicinu nodot šo likumprojektu komisijā, kurā mēs attiecīgi vētīsim šo konkrēto grozījumu par administratīvo atbildību, un es vēlos teikt, ka mēs vētīsim arī šo… gan šo masku pieejamību, jautāsim ekspertiem, kāda ir šobrīd situācija, gan arī aicināsim iestādes piemērot saprātīgi un adekvāti šo normu, un, aizsteidzoties jau dažiem runātājiem priekšā, es gribu teikt, ka nebūs tāda piemērošana, ka tagad jebkuram, kurš ir aizmirsis masku uzlikt, pensionāriem un citām personu grupām tagad uzreiz visi skries un liks tos 50 eiro.”
Ieceri kritizēja opozīcijas pārstāve Jūlija Stepaņenko, norādot, ka izlaižot šo likumprojektu tiek pavērti vārti naidam, vajāšanai, neiecietībai.
“Lemjot par to, ka konkrētai personai konkrētos apstākļos ir jāliek uz sejas konkrēts priekšmets, prasa ļoti lielu un rūpīgu darbu no jums, jo par šo priekšmetu nenēsāšanu jūs vēlaties cilvēkus sodīt, lai šādā veidā ļoti būtiski ierobežotu cilvēka pamattiesības, neskatoties uz to, ka ir tātad epidemioloģiskā situācija, kas, iespējams, šo jautājumu prasa,” norādīja politiķe.
“Lai nepārkāptu Satversmi, šādam regulējumam būtu jābūt absolūti saprotamam, un šādam regulējumam būtu jāiestājas tikai tad, kad valsts būtu parūpējusies pilnīgi par to, lai cilvēki šos noteikumus varētu ievērot. Bet tagad jūs faktiski uzliekat par pienākumu cilvēkiem meklēt un nēsāt deficīta preci, jo mēs lasām Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka šo masku obligātumu, šajos noteikumos, kuri nesen tika piekoriģēti, pateicoties arī mūsu deputātu jautājumiem, lai precizētu tiešām, ko jūs gribat no cilvēkiem. Šis precizējums ir vēl interesantāks. Tātad šis precizējums ir par to, ka nevis sejas un deguna aizsegs tagad ir jānēsā, bet, nu, precīzāk, medicīniska, sertificēta maska. Ar konkrētu masku, tātad sertificētu, medicīnisku masku pieejamību vispār Latvijā, jo mēs zinām, ka ir atšķirība, un jūs arī paši to skaidrojāt vairākas reizes ar epidemiologiem kopā, ka ir atšķirības starp maskām – vienkāršām maskām, kuras ir kaut kur varbūt pagrīdē ražotas, un tiešām maskām, kuras ir medicīnas klases prece, kuru līdz šim lietoja tikai mediķi,” sacīja Stepaņenko.
Pēc viņas sacītā, šādā veidā uzliekot par pienākumu cilvēkiem meklēt šo deficīta preci un baidīties no soda: “Jūs nonāksiet pie situācijas, ka cilvēki, pensionāri miskastēs meklēs izmestās maskas, un cilvēki to jau ir redzējuši – pie poliklīnikām – visur, kur ārsts iet ārā un met ārā masku, pensionārs, lai varētu pabraukt ar tramvaju, viņš meklē, kur ir kaut kas nosviests, lai uzvilktu šo briesmīgo, netīro masku uz sejas.”