Medicīnas darbiniekiem, kuri strādā Veselības ministrijai pakļautajās ārstniecības iestādēs, pēc atgriešanās no “Covid-19” skartajām vietām 14 dienas būs jāpavada karantīnā pat tad, ja viņiem simptomu nebūs. Šādu pašu kārtību Viņķele šodien gaidāmajā Krīzes vadības padomē ieteiks arī sociālo aprūpes centru un pirmsskolas mācību iestāžu darbiniekiem.
Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Viņķele norādīja, ka medicīnas darbiniekiem, kuri strādā Veselības ministrijas pakļautajās ārstniecības iestādēs, pēc atgriešanās no COVID19 skartajām vietām 14 dienas būs jāpavada karantīnā pat tad, ja simptomu nebūs. Tāpat varētu noteikt karantīnu bērnudārzu darbiniekiem un sociālo aprūpes centra darbiniekiem, kuri bijuši “Covid-19” skartajās valstīs.
Ministre atgādināja, ka cilvēkiem, kuri ir bijuši koronavīrusa skartajās valstīs vai kontaktējušies ar “Covid-19” slimnieku, vajadzētu 14 dienas vērot sevi un pēc tam, ja nav novēroti nekādi simptomi, atgriezties ikdienas gaitās, savukārt, ja parādās simptomi, veikt analīzes, zvanot uz tālruni 113 un izsaucot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.
“Esam izveidojuši vadlīnijas darba devējiem, sabiedriskā transporta organizētājiem, vairākām grupām, ko mēs iesakām darīt. Aicinātu darba devējus apzināties, ka ne visu varēs kompensēt valsts. Jābūt solidaritātei, jo citādi mēs netiksim cauri šai situācijai,” norādīja Viņķele.
Šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19.
Jau ziņots, ka no 28. februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas – Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.
Turpmāk personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz 113, bet analīžu veikšanai šīs personas netiks uzreiz vestas uz Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu (RAKUS) vai Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS). Tā vietā pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.
Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC). Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.
Ja izmeklējumu rezultāti uz COVID–19 būs negatīvi, personai tiks noteikts mājas režīms līdz pilnīgai slimības pazīmju izzušanai. Pēc telefoniskas saziņas ģimenes ārsts izsniegs darbnespējas lapu. Ja izmeklējumu rezultāti apstiprinās saslimšanu ar COVID–19, NMPD pacientu nogādās RAKUS vai BKUS.
Saslimšanas gadījumā SPKC uzsāks epidemioloģisko izmeklēšanu un apzinās iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt bijušas saskarsmē ar saslimušo.
Foto: Valsts kanceleja