Janvārī gada inflācija bija 2.2%, savukārt, mēneša inflācija 0.4% apmērā. Visstraujāko cenu pieaugumu gada laikā ir piedzīvojušas ar transportu saistītās izmaksas un pārtika. Šīs kategorijas visticamāk arī saglabās savu pozīciju kā inflācijas virzītājas 2020. gadā.
1. janvāris nāca ar vairākām izmaiņām – dažas veicināja, bet citas iegrožoja cenu kāpumu. Viena no apspriestākajām izmaiņām janvāra sākumā bija akcīzes nodokļa likmes palielināšana degvielai, kura uzkurināja benzīna un dīzeļdegvielas cenas. Degvielas cenas janvārī, salīdzinot ar pērnā gada janvāri, auga par gandrīz 9%. Salīdzinot ar 2019. gada minimālajām degvielas cenu izmaiņām, janvāra visai straujais cenu kāpums autovadītājiem ir licis runāt. Taču globālās izaugsmes riski un no tiem izrietošās pašreizējās tendences pasaules naftas cenās liek gaidīt degvielas cenu samazinājumu.
Izmaiņas piedzīvoja arī komunālo maksājumu rēķini, kurus lielā mērā ietekmēja jaunu tarifu ieviešana. Par 5% dārgāka kļuva atkritumu izvešana. Tai pat laikā, pateicoties tarifu pazemināšanai, mazāki kļuva maksājumi par gāzi un elektrību. Kopumā, gan mēneša, gan gada griezumā cenas komunālajiem pakalpojumiem ir nedaudz samazinājušās, taču nelielās izmaiņas nav atstājušas būtisku ietekmi uz inflāciju. 2020. gadā mājokļa apsaimniekošanas izmaksām visdrīzāk nebūs tik nozīmīga ietekme uz kopējo inflāciju kā pērn.
Janvārī jau kā tradīcija pienāk atlaižu laiks, kad iedzīvotāji var izdevīgi iegādāties apģērbus un apavus. Arī šogad apģērbu un apavu cenas janvārī, salīdzinot ar decembri, bija zemākas, kas ļāva modes sekotājiem izdevīgi papildināt savas garderobes.
Pārsteidzoši strauji mēneša un gada laikā cenas auga dzērieniem ar nelielu alkohola saturu. Iespējams, ka tā ir novēlota pērn martā paaugstinātā akcīzes nodokļa likmes ietekme – patērētājs to izjūt tikai tad, kad krājumi ir iztukšoti, un veikala plauktus papildina ar jauniem dzērieniem, kuriem tiek piemērota jaunā nodokļa likme. Līdzīgu fenomenu varam novērot arī tabakas izstrādājumu cenu izmaiņās. Akcīzes nodokļa likme cigaretēm tika paaugstināta pērnā gada jūlijā, bet būtiskas cenu zīmju izmaiņas veikalu plauktos novērojam tikai pēc kāda laiciņa – janvārī. Šo alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu īpatnību varētu nodēvēt par akcīzes preču (ne degvielas) fenomenu. No 1. janvāra tika paaugstināta akcīzes nodokļa likme citiem tabakas produktiem (piemēram, cigāriem utt.), tomēr šo produktu īpatsvars patērētāju grozā ir ļoti mazs, tādēļ šīs izmaiņas pamanīs tikai attiecīgo produktu cienītāji.
Kopumā inflācija Latvijā ir visai mērena, un tāda tā arī saglabāsies – 2020. gadā prognozējam, ka inflācija būs ap 2.4%. Tādējādi iedzīvotāju pirktspēja šogad turpinās uzlaboties, jo vidējās algas kāpums joprojām ievērojami pārsniegs inflāciju.
Laimdota Komare, Swedbank ekonomiste