Neraugoties uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) izsludināto augstāko globālo ārkārtas situāciju saistībā ar Ķīnas koronavīrusu, panikai nav pamata, piektdien intervijā Latvijas Radio norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Kā zināms, no 2019. gada 31. decembra līdz 2020. gada 31. janvārim ziņots par 9692 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss (2019-nCoV). Tostarp saslimuši arī 16 veselības aprūpes darbinieki. 213 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši.
Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā.
Lai arī Perevoščikovs atzīst, ka situācija Ķīnā ir ļoti nopietna, panikai neesot pamata. Vienlaikus viņš norādīja, ka citām valstīm ir svarīgi nepieļaut “ievesto gadījumu izplatīšanu”.
Perevoščikovs skaidroja, ka saslimušo meklēšana lidostās nav efektīva, jo vīrusa inkubācijas periods ir 14 dienas un slimības simptomi parādās vēlāk. Tāpēc galvenais pašreiz ir informēt ceļotājus, lai pēc inficētās teritorijas apmeklēšanas 14 dienu laikā viņi novēro savu veselību un simptomu gadījumā sazinās ar ģimenes ārstu vai neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.
2019-nCoV infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta 2019-nCoV pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.