Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) pieļauj iespēju Liepājas cietumu būvēt, izmantojot publiskās un privātās partnerības modeli. Liepājas domes vadība uz šādu ieceri raugās piesardzīgi.
“Šobrīd mums ir projekts, kas nozīmē, ka mērķim esam pavirzījušies par vienu soli tuvāk, tomēr, lai uzsāktu projekta realizāciju valstiskā līmenī jāpārskata projekta finansēšanas iespējas. Un šo jautājumu vēlamies apspriest arī kopā ar pašvaldību – kopīgi meklēt iespējas finanšu avotiem; iespējams, jāizskata arī publiskās un privātās partnerības modeļi, kādi citviet pasaulē ir īstenoti arī cietuma būvniecības vajadzībām. Ja spēsim atrast pievienoto vērtību, ko no šādas sadarbības gūtu uzņēmējs, tad saredzu, ka partnerība būtu iespējama,” par šādu ministra viedokli informē pilsētas dome.
Ministrs arī norādīja, ka valstiskā līmenī vairs nav šaubu par moderna cietuma būvniecības lietderību, jo šodien cietums netiek vairs uzskatīts kā vieta, kam jāveicina noziedzības turpināšanās, bet gan atbilstoša vide, kas audzina, izglīto un resocializē ieslodzītos, tādējādi paaugstinot iespēju, ka pēc ieslodzījuma termiņa beigām persona pilnvērtīgi atgriežas un iekļaujas sabiedrībā.
Pašvaldība gan pagaidām uz šādu ieceri raugās piesardzīgi. Liepājas pilsētas mērs Jānis Vilnītis pielauj, ka šāda modeļa īstenošanai Latvijai un kaimiņvalstīm nav pieredzes.
“Šobrīd nevaru pateikt, vai šāda publiskās un privātās partnerības modeļa īstenošana cietuma izveides kontekstā būtu iespējama un produktīva, jo ieslodzījuma vieta tomēr ir specifisks objekts ar atšķirīgām prasībām. Arī tuvējos kaimiņos mums nav piemēra, lai vērtētu pieredzi, tomēr kā pašvaldība izvērtēsim šādu iespēju un sniegsim savu redzējumu ministrijai,” norādīja Vilnītis.
Foto: Valsts kanceleja