Saskaņā ar provizoriskajiem rādītājiem, ko šodien publicējusi Eiropas Komisija, Dānija, Nīderlande un Kipra ir vienīgās dalībvalstis, kuras pārsniegušas piena kvotas 2009./2010. kvotas gadā, un tāpēc tām piemēroja soda naudu kopā 19 miljonu eiro apmērā.
Pagājušajā gadā šī summa bija 99 miljoni eiro, bet aizpagājušajā gadā 340 miljoni eiro.
Dačans Čološs, lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs, teica: “Augsta līmeņa ekspertu grupā, kas tika izveidota, lai izvērtētu tirgus krīzi, mēs rūpīgi izanalizējām situāciju, un es esmu optimistiski noskaņots, ka priekšlikumi, kurus iesniegšu decembrī, ļaus piena ražotājiem labāk pielāgoties tirgus attīstībai un nodrošinās stabilāku vidi, jo kvotu režīms beigsies 2015. gadā.”
Kopā minētās trīs dalībvalstis pārsniegušas kvotas par 70 000 tonnām. Nīderlande un Dānija pārsniedza savu “piegādes” kvotu par 0,4 % un Kipra par 0,3 %, veidojot soda naudu attiecīgi 13,03 miljonu eiro, 5,68 miljonu eiro un 125 000 eiro apmērā. Nīderlande ir arī pārsniegusi kvotu tiešai tirdzniecībai par aptuveni 2 268 tonnām, kas radīja papildu nodevu par tiešo tirdzniecību 631 000 eiro apmērā.
Pamatojoties uz dalībvalstu gada deklarācijām, visas pārējās 24 dalībvalstis savas kvotas nav pārsniegušas. Lai gan ar lēmumiem 2008. gadā ražošanas apjoms 2009./2010. gadā tika ievērojami palielināts, piegādes palielinājums tika reģistrēts tikai 10 dalībvalstīs (Beļģijā, Bulgārijā, Dānijā, Vācijā, Spānijā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Austrijā un Somijā). Faktiski, kopējā piegāde samazinājās par 0,6 %, atspoguļojot sarežģīto tirgus situāciju, un samazinājums par vairāk nekā 2 % bija 11 dalībvalstīs (Čehijā, Igaunijā, Īrijā, Grieķijā, Francijā, Latvijā, Lietuvā, Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Zviedrijā). Pēc tauku satura korekcijas piegāde 15 dalībvalstīs (Bulgārijā, Čehijā, Igaunijā, Īrijā, Grieķijā, Latvijā, Lietuvā, Ungārijā, Maltā, Rumānijā, Slovēnijā, Slovākijā, Somijā, Zviedrijā un Apvienotajā Karalistē) bija vismaz 10 % mazāka nekā valsts kvota.
Autors: bizness.lv