Valsts ieņēmumu dienests (VID) par uzņēmumiem faktiski zina ļoti daudz ko – ēnu ekonomika nav anonīma, ceturtdien intervijā Latvijas Radio sacīja VID vadītāja Ieva Jaunzeme.
Pēc viņas sacītā, Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā ir diezgan daudz datu par uzņēmumiem. “Tas, kādā veidā mēs strukturēti parādām to, ko mēs zinām, tas ir mūsu galvenais uzdevums,” norādīja Jaunzeme.
“Tas, ar ko mēs varam lepoties, mēs esam būtiski samazinājuši PVN plaisu, jo nav noslēpums, ka diezgan daudzas aplokšņu algas nāk no PVN shēmām. Tas zināmā mērā gan tiek aizēnots ar augsto aplokšņu algu īpatsvaru,” uzsvēra Jaunzeme.
VID vadītāja arī pastāstīja, ka lielākais ēnu ekonomikas īpatsvars ir būvniecības nozarē. Turklāt esot grūti prognozēt, kā šis tirgus mainīsies pēc iespējamā būvniecības karteļa atklāšanas.
“Jautājums, kā tirgus tagad mainīsies, jo mēs redzējam lielas problēmas tieši mazajos apakšuzņēmumos. Apakšuzņēmējs nemaksā nodokļu, bet ģenerāluzņēmējs saka, ka viņš neko nezina,” situāciju skaidroja VID vadītāja.
Dienesta redzeslokā ir ne vien būvniecības, bet arī apsardzes un taksometru nozare.
Tajā pašā laikā viņa atzina, ka tiešāk ir jāuzrunā aplokšņu algu maksātāji. “Mēs redzam, ka ir uzņēmumi, kas maksā mazākas algas nekā nozarē vidēji. Mums ir tiesības un pienākums viņus uzrunāt,” komentēja Jaunzeme.
Savukārt runājot par situāciju ar atkrituma monopolu Rīgā, viņa norādīja, ka “tāda notikumu attīstība ir diezgan likumsakarīga”. “Kad es vadīju Konkurences padomi, mēs ļoti aktīvi iestājāmies, gājām uz Saeimu, lai nepieļautu likumdošanā šādu [monopola uz 20 gadiem] iespēju. Diemžēl mēs netikām uzklausīti.”
Vienlaikus viņa pauda, ka ārkārtējās situācijas izsludināšana ir pavērusi iespēju mainīt normatīvos aktus, lai uzlabotu konkurenci atkritumu apsaimniekošanā.
Foto: Valsts kanceleja