Nodokļu reformas dēļ, valdībai trūkst naudas ne tikai pedagogiem, bet arī citu solījumu izpildei, sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Lembergs atgādināja, ka Saeima apstiprināja valsts budžetu trīs gadiem – 2017. gada beigās budžets tika veidots 2018., 2019. un 2020. gada budžets. “Tad, kad vienojās par pedagogu algu grafiku jeb likmes pieaugumu, tad tas arī tika stiprināts trīs gadiem. Un loģiski, ka tādam grafikam vajadzēja būt iekšā “izdevumu daļā” trīs gadu budžetā,” skaidroja politiķis.
“Diemžēl izrādījās, ka populistiski lēmumi nav segti ar finansēm, un 2019., 2020. gada budžetā skolotājiem algu pielikumam nauda nav paredzēta. Tāpat, kā starp citu, ārstiem. Un vēl vesela virkne citu skaistu solījumu nav izpildāmi,” izteicās Lembergs.
“Sakarā ar to, ka tika samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, valsts budžeta ieņēmumi samazinājās aptuveni par 300 miljoniem eiro. Un līdz ar to, ka uzņēmumu ienākumu nodoklis avansā vairs nav jāmaksā, tas samazinājums ir vēl par 300 miljoniem eiro. Mīnusā tas kopā ir 600 miljoni eiro. Un tas ir caurums, kuru nav ar ko aizpildīt,” skaidroja Lembergs.
Pēc viņa sacītā, tāpēc valdībai arī nav naudas, lai samaksātu pedagogiem algas. “Un tāpēc ir solījumi un pretī nav nauda,” piebilda politiķis.
Kā zināms, grafiks paredzēja pakāpeniski palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes vispārējā izglītībā, t.sk, pirmsskolā un speciālajā izglītībā, profesionālajā izglītībā, interešu izglītībā, kā arī augstskolās un koledžās. Zemāko mēneša darba algas likmi pedagogiem no pašreizējiem 710 euro plānots celt līdz 750 euro – 2019. gada septembrī, 790 euro – 2020. gada septembrī, 830 euro – 2021. gada septembrī un 900 euro – 2022. gada septembrī. Grafiks paredz arī augstskolu un koledžu mācībspēku zemākās mēneša darba algas likmes pakāpenisku palielināšanu no 2019. gada līdz 2022. gadam.
Foto: F64