Telekomunikāciju pakalpojumu sniedzēji no nākamā gada 15. maija vairs nedrīkstēs piemērot tik augstu maksu zvaniem un īsziņām uz Eiropas Ekonomiskas zonas (EEZ) valstīm, kā to šobrīd dara daļa uzņēmumu. Tas nozīmē, ka tuvākā pusgada laikā telekomunikāciju uzņēmumi pārskatīs daļu savu tarifu. Vai klienti būs ieguvēji, rādīs laiks, raksta NRA.lv.
Eiropas Parlaments (EP) novembra beigās apstiprināja jūnijā panākto vienošanos ar Eiropas Savienības (ES) Padomi par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa un par Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes pilnvaru paplašināšanu.
EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota skaidroja, ka EP deputāti pieņēmuši jaunus telekomunikāciju noteikumus, kas nosaka ES iekšzemes zvanu cenu griestus, padarīs iespējamu 5G tīklu izbūvi un radīs ārkārtas gadījumos izmantojamu brīdināšanas sistēmu. EP deputāti cer, ka jaunie noteikumi padarīs ES iekšzemes zvanus drošākus un lētākus, vienlaikus sniedzot telekomunikāciju operatoriem prognozējamību, kas nepieciešama investīcijām ātrdarbīga interneta infrastruktūrā.
Neatkarīgā jau rakstīja, ka pērn, stājoties spēkā viesabonēšanas noteikumiem Ārzemēs kā mājās, telekomunikāciju uzņēmumi Latvijā mainīja tarifus, kas diemžēl daļai iedzīvotāju šobrīd ir neizdevīgāki nekā iepriekšējie tarifi. Konkurences padome secinājusi, ka atsevišķi mobilo sakaru operatori saistībā ar pērn īstenotajām izmaiņām viesabonēšanas regulējumā popularizēja tikai tos tarifu plānus, kas iekļāva viesabonēšanas pakalpojumu. Patērētājiem, kas neceļo uz ārzemēm, bija pieejama ierobežota informācija par iespēju izvēlēties lētākus tarifus, t.i., bez viesabonēšanas, tādējādi liekot pārmaksāt par pakalpojumiem, kuri tiem nav nepieciešami.
Jaunie noteikumi paredz, ka gan mobilo, gan fiksēto sakaru zvani uz citu ES valsti nedrīkstēs būs dārgāki par 19 centiem minūtē bez PVN. Īsziņas nosūtīšana drīkstēs maksāt ne vairāk kā 6 centus. Tātad Latvijā, kurā PVN ir 21%, maksa par zvanu nedrīkstēs pārsniegt 23 centus minūtē, sms – 7 centus minūtē. Pārlūkojot telekomunikāciju uzņēmumu esošos tarifus, var redzēt, ka daļā tarifu jau iekļauti bezmaksas zvani uz īsziņas arī uz EEZ valstīm. Tomēr daļā tarifu maksa par šādiem zvaniem svārstās no 0,10 centiem līdz 51 centam minūtē, kas ir krietni augstāka maksa nekā paredzētie griesti.
Jaunie noteikumi arī pasargās viedtālruņu lietotājus, nosakot stingrākas drošības prasības. Saskaņā ar tiem lietotāji mēnesi pēc līguma beigšanās varēs saglabāt savu tālruņa numuru, kā arī iegūs tiesības saņemt neizmantotas priekšapmaksas atmaksu līguma pārtraukšanas gadījumā. Tāpat lietotāji varēs saņemt kompensāciju, ja operatoru maiņa ieilgs.
Viedokļi
Juris Binde, SIA Latvijas mobilais telefons prezidents – Tā saucamā Eiropas telekomunikāciju pakete pilnībā pārskata elektronisko sakaru nozares normatīvo bāzi. Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā valsts pārvalde uzsāks darbu, lai minētās izmaiņas iestrādātu Latvijas normatīvajos aktos. Ceram, ka šajā darbā tiks iesaistīti arī elektronisko sakaru nozares pārstāvji, lai pārdomāti izanalizētu un ieviestu tādu regulējumu, kas veicinās inovācijas, investīcijas un konkurenci Latvijā. ES regulējums paredz no 2019. gada maija noteikt mazumtirdzniecības cenu griestus starptautiskajiem zvaniem EEZ ietvaros. Kopumā neatbalstām cenu regulēšanu, jo vislielāko labumu patērētājiem, investīcijām un inovācijām var dot atklāta un godīga konkurence. Tomēr šāds ES solis bija loģisks – LMT klienti jau kopš 2016. gada rudens visā Eiropā (EEZ) var sazināties patiešām kā mājās, neskaitot sarunu minūtes un īsziņas. Jau tad LMT atcēla ne tikai viesabonēšanas maksu sarunām, atrodoties Eiropā, bet arī zvaniem no Latvijas uz Eiropu un zvaniem, atrodoties vienā Eiropas valstī un zvanot uz citu. Tagad šādi nosacījumi būs jāievieš arī citiem Eiropas operatoriem
Toms Meisītis, Lattelecom juridiskās daļas direktors:
– Griestu noteikšanai ES starptautiskajām telefonsarunām un sms paredzama nebūtiska ietekme uz Lattelecom elektronisko sakaru pakalpojumu ieņēmumiem.
Oskars Fīrmanis, Tele2 Latvia sabiedrisko attiecību vadītājs:
– Jau pašlaik populārākajos Tele2 tarifu plānos ir iekļautas bezmaksas sarunas un sms, ja ceļojat pa Eiropu vai arī no Latvijas veicat zvanus un sūtāt sms uz ārvalstīm. Kas attiecas uz jaunajām ES prasībām, tas nozīmē, ka starptautiskās sarunas daļai lietotāju kļūs lētākas.
Diāna Šmite, BITE mārketinga direktore:
– Domājot par klientu ērtībām, allaž cenšamies apsteigt laiku. 2017. gada pavasarī, īsi pirms stājās spēkā Eiropas Savienības regulējums Viesabonē kā mājās, nomainījām visu BITE tarifu plānu portfeli – sākām piedāvāt pavisam jaunus, bagātīgākus tarifu plānus. Gandrīz visos šajos plānos ir iekļauts noteikts skaits sarunu minūšu zvaniem no Latvijas uz EEZ valstīm. Papildu samaksa atbilstoši privātpersonām tiek piemērota tikai tad, ja tarifu plāna ietvaros noteiktais sarunu minūšu limits ir pārsniegts. Savukārt maksa par īsziņām no Latvijas uz EEZ valstīm BITE klientiem jau šobrīd ir zemāka nekā jaunajos noteikumos paredzētie griesti. Pozīcijās, kurās BITE pakalpojumu cenas neatbilst jaunajiem noteikumiem, protams, veiksim nepieciešamās korekcijas.
Ilze Šteinfelde
Foto: Pixabay