Latvijā joprojām ir vislielākais ēnu ekonomikas īpatsvars Baltijas valstīs, šorīt intervijā Latvijas Radio atzina ilggadējais ēnu ekonomikas pētnieks, profesors Arnis Sauka.
Viņš norādīja, ka līdz šim ēnu ekonomika samazinājās. Piemēram, 2009. – 2010.gadā ēnu ekonomikas īpatsvars bija 30% un pat tuvojās 40%, bet no 2014.gadā tā nostabilizējas ap 20% – 23% – 24%, tomēr 2017.gadā ēnu ekonomika Latvijā atkal ir pieaugusi. Sauka izteicās, ka pieaugums ir “vairāk nekā nulle komats kaut kādi procenti”.
Viņš gan atteicās nosaukt konkrētus skaitļus, taču zināms, ka šodien tiks prezentēts ikgadējais Rīgas Ekonomikas augstskolas pētījums.
“Galvenā lieta aizvien ir tieši aplokšņu algas, kas ir problēma ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā kopumā,” sacīja Sauka, piebilstot, ka tas, ka ēnu ekonomiku kopumā pieaug pie ekonomikas izaugsmes, ir ļoti satraucoša parādība, jo parasti, ekonomikai ejot uz augšu, ēnu ekonomika mazinās.
Tikmēr intervijā LTV Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš izteicās, ka “ēnu ekonomikas līmenis Latvijā šobrīd ir atgriezies 2015. un 2016. gada līmenī, un šie dati ir pārsteidzoši”.
Vienlaikus Sauka norādīja, ka arī Igaunijā un Lietuvā ēnu ekonomika pieaug, turklāt Igaunijā šāda situācija vērojama jau pēdējos trīs gadus un 2017.gadā ēnu ekonomikas pieaugums šajā valstī bija 2,8%. “Latvijā ēnu ekonomika ir augstāka nekā pārējās valstīs, bet atšķirība samazinās,” sacīja pētnieks.
Kā ziņots, šodien notiks “SSE Riga” un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotā astotā ikgadējā konference “Ēnu ekonomika Latvijā”, kuras tiks prezentēts jaunākais «SSE Riga» Ēnu ekonomikas indeksu Baltijas valstīs.
Foto: Shutterstock