Sadarbības platforma “Demogrāfisko lietu centrs” (DLC) uzskata, ka dzīves kvalitātes un darbaspēka mobilitātes uzlabošanai un reģionālajai attīstībai nepieciešama valsts līmeņa mājokļu programma, kas piedāvātu ģimenēm ērti pieejamus un labiekārtotus mitekļus.
Meklējot risinājumus, kā Latvijas iedzīvotājiem padarīt pieejamus kvalitatīvus un ērtus mājokļus, DLC sēdē tika skatīti priekšlikumi situācijas uzlabošanai un esošā pašvaldību prakse mājokļu jautājumu risināšanā. Eksperti un pārstāvji no Ekonomikas ministrijas (EM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), Latvijas Pašvaldību savienības un Valmieras pašvaldības bija vienisprātis, ka vajadzīga valsts atbalsta programma, lai labiekārtotus un kvalitatīvus mājokļus padarītu pieejamus arī iedzīvotājiem ar vidējiem ienākumiem.
Kvalitatīvu īres namu pieejamība reģionos uzlabotu ģimeņu sadzīves apstākļus, vecinātu darbaspēka mobilitāti un atvieglotu remigrāciju, vienlaikus sekmējot iekšējo patēriņu (stimulējot ekonomiku) un dažādu saistīto ražošanas nozaru, piemēram, būvniecība un kokapstrāde, attīstību. Jau šobrīd EM strādā pie priekšlikumiem īres namu būvniecībai reģionos, Valmieras pašvaldība īsteno daudzdzīvokļu īres namu būvniecības projektu, taču, lai piedāvātu šādu iespēju katrai ģimenei visā Latvijā, tam nepieciešams nacionāla mēroga tvērums, kam vajadzīga politiska izšķiršanās. Valstij mērķtiecīgi jāiesaistās programmas izstrādē un īstenošanā, piesaistot pašvaldības un būvuzņēmējus, kā arī uzsākot sarunas ar komercbankām par to iesaistīšanos. Sanāksmē vairākkārt tika norādīts uz nepieciešamību sadarbībā ar Valsts kasi sakārtot esošo tiesisko regulējumu, lai ļautu pašvaldībām aktīvi piesaistīt investīcijas mājokļu būvniecībai. Papildus DLC sēdē izskanēja priekšlikums par ekonomisku sērijveida ģimenes māju celtniecības iespējām ar pašvaldību līdzdalību un iespējamām mērķdotācijām ģimenēm jaunu mājokļu būvniecībai un iegādei.
DLC vadītājs Imants Parādnieks, virzot priekšlikumu par valsts līmeņa mājokļu programmas koncepta tālāku izstrādi, aicināja izveidot ekspertu platformu, iesaistot EM, Finanšu ministrijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, DLC, VARAM, finanšu institūcijas “ALTUM”, Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvjus un pašvaldību ekspertus, kā arī māju ražošanas uzņēmumus. Vienlaikus klātesošie DLC pārstāvji iepazinās ar Ungārijas un Igaunijas sniegto atbalstu ģimenēm ar bērniem, izvirzot sev par uzdevumu modelēt Latvijas sistēmai atbilstošu nacionāla mēroga atbalstu ģimenēm.
DLC tika dibināts 2016. gada aprīlī ar mērķi īstenot vienu no Māra Kučinska valdības definētajām prioritātēm – Latvijas demogrāfiskās situācijas uzlabošanu. DLC rekomendāciju rezultātā valdība ir uzsākusi īstenot un iekļāvusi 2017. un 2018. gada (un vidēja termiņa) valsts budžetā jau vairākus pasākumus ģimeņu ar bērniem finansiālās situācijas uzlabošanai – tā stiprinot iespēju vienlīdzību un rūpējoties par mūsu valsts bērnu nākotni.
Foto: Pixabay