Pēdējā laikā būtiski pieaugusi Krievijas interese par Latvijas bruņoto spēku attīstību un funkcionālajām darbībām, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.
Viņš norādīja, ka Krievijai vienmēr ir bijusi interese par bruņoto spēku attīstību, par mūsu funkcionālajām darbībām, bet sevišķi pēdējā laikā šī interese izzināt vairāk ir pieaugusi.
“Mūsu vienību tuvumā notiek it kā nejaušas darbības – pārlido droni pāri mūsu apmācību vietām un mūsu aktivitātēm. Tādēļ loģiski, ka Drošības policija ir aizturējusi cilvēku, kurš ir strādājis kaimiņvalsts izlūkdienestu labā. Es domāju, ka tas ir saistīts ar visām aktivitātēm. Konkrēti ar to, ka Krievijas bruņotie spēki intensīvi attīstās. Viņi ir ieguldījuši milzīgus finansiālos resursus un cilvēkresursus savā bruņoto spēku attīstībā. To mēs redzam pēc intensīvām apmācībām un vingrinājumiem,” skaidro Kalniņš.
Viņš norāda, ka Latvijai jāņem vērā fakts, ka tās kaimiņvalsts Krievija intensīvi attīsta savus bruņotos spēkus, taču Krievijas militārās tehnikas pārvietošanu gar mūsu robežā drīzāk var uztvert kā informatīvo karu, nevis spēcīgu apdraudējumu Latvijas drošībai.
Tikmēr aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis šodien parakstīs līgumu par modernas prettanku raķešu sistēmas iegādi.
Pirmdien, 12. februārī, plkst. 14.00 aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un uzņēmuma “EuroSpike” izpilddirektori Gunters Lauers (Guenter Lauer) un Arie Lapidots (Arie Lapidot) Aizsardzības ministrijā parakstīs līgumu par Izraēlā ražoto dažāda veida prettanku raķešu sistēmu “Spike” iegādi 108 miljonu eiro vērtībā.
Prettanku ieroču spēju attīstīšana ir viena no aizsardzības nozares prioritātēm, un prettanku raķešu sistēmas “Spike” atzītas par atbilstošākajām Nacionālo bruņoto spēku operacionālajām prasībām. Jauniegādātās raķešu sistēmas “Spike”, kas papildinās līdzšinējos šī bruņojuma krājumus, ievērojami stiprinās Nacionālo bruņoto spēku regulāro vienību un Zemessardzes kaujas spējas.
“Spike” sistēmā iebūvētā datu pārraides sakaru funkcija starp raķeti un vadības palaišanas iekārtu ļauj iekārtas operatoriem palikt pretiniekam neredzamiem un neaizsniedzamiem, tajā pašā laikā saglabājot pilnīgu kontroli pār izšautajām raķetēm.
Prettanku raķešu sistēmas “Spike” tiek izmantotas 28 valstu armiju bruņojumā, tai skaitā Lietuvas, Polijas, Somijas un Vācijas bruņotajos spēkos.
Plānots, ka prettanku raķešu sistēmas “Spike” Latvijai tiks piegādātas pakāpeniski līdz 2023. gadam.
Foto: Latvijas armija