ES vienojas ierobežot ārvalstīs ražoto lēto preču importu

Eiropas Savienības (ES) amatpersonas vienojušās par stingrākiem noteikumiem attiecībā pret subsidētu ārvalstu preču importu, kas varētu apdraudēt jau tā saspringtās attiecības ar Ķīnas Tautas Republiku.

Jau kopš jūlija Eiropas Komisija, ES valstu valdības un Eiropas Parlamenta deputāti diskutēja par jauniem noteikumiem, lai aprēķinātu ievedmuitas nodokļus un ierobežotu negodīgu tirdzniecības praksi, it īpaši no Ķīnas puses.

“Eiropā ir atvērta un godīga tirdzniecība, bet mēs neesam naivi brīvie tirgotāji. Mēs stiprinām antidempinga noteikumus,” pēc sēdes sacīja Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers.

Viņš arī norādīja, ka jaunie pasākumi nav vērsti pret kādu konkrētu valsti, bet pieņemti, lai radītu tiesisko bāzi cīņai pret netaisnīgu konkurenci.

Eiropas pārstāvi min, ka pieņemtās izmaiņas tiesību aktos stiprinās ES tirdzniecības aizsardzības instrumentus un risinās negodīgu konkurenci, ar kuru tā saskaras dempinga un lētā importa dēļ.

Eksperti gan norāda, ka lēmuma galvenais mērķis ir novērst negatīvās sekas, ko radīs tirgus ekonomikas valsts statusa piešķiršana Ķīnai Pasaules Tirdzniecības organizācijā. Tā apgrūtinās pierādīt Pekinas nelegālās tirdzniecības praksi.

Oficiālā Pekina šo pārmetumus noliedz un pārmet Rietumvalstīm dubultstandartus. Šī tēma izrādījusies tik jūtīga, ka Ķīna jūnijā šokēja ES augstākās amatpersonas atsakoties apstiprināt kopīgu paziņojumu par klimata pārmaiņām.

Kā zināms, Ķīna Pasaules Tirdzniecības organizācijai pievienojās 2011. gadā.

Foto: Biok_Pictures/https://pixabay.com/en/users/Biok_Pictures-3660755/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/