Kā pauž nozares eksperti, pateicoties laikapstākļiem, šogad ir iespējama labības rekordraža, to apliecina arī tas, ka pie graudu pieņemšanas vietām jau sākušas veidoties rindas.
Daudzviet Latvijā jau ir nokults ziemas rapsis un sākušies darbi kviešu laukos. To novākšana kavējas par divām nedēļām. Kad lauki būs brīvi, tad varēs sākt rapšu nākamā gada sēju, kas jāpabeidz līdz augusta beigām. Kviešu kulšana visaktīvāk notiek Zemgalē.
“Darbi prasīs vēl piecas dienas. Sākām svētdien, kvalitāte laba, tikko nogatavojušies. Vienīgi mitrums liels,” Latvijas Radio stāsta Elejas pagasta zemnieks Harijs Briģis.
Rundāles novadā vienā no saimniecībām strādā divi kombaini, tikko bunkurs pilns, graudus ved uz kooperatīva “Latraps” pieņemšanas punktu. Kravai ar 25 tonnām tikko vākto graudu pirms bēršanas graudu torņos tiek noteikta kvalitāte. Šim nolūkam iegādāta jauna aparatūra, tāpēc kravu pieņemšana iet ātrāk.
“Šis brīdis lauksaimniekiem ir vissaspringtākais un nervozākais – ir ieguldīts tik daudz līdzekļu un gribas dabūt atpakaļ ar uzviju. Pašlaik ir cerības, ka varēsim novākt. Man pašreiz ir dati: grupa A – tā ir pārtikai ļoti augsta kvalitāte. Te ir liela proteīna masa, lipeklis, krišana – viss kā vajag,” pauž zemnieks Raimonds Kazbuķs.
Graudu birums šogad ir īpaši labs un, kā prognozē zemnieki, ja laiks nemainīsies, būs iespēja novākt visu ražu un tad Latvija varētu iet uz rekordu.
Ja sasummē kvalitāti un cenu, tad šis varētu būt labs gads graudkopjiem.
„Tuvākajās dienās kuģi ar jauno ražu iet projām. Uz Ziemeļāfriku, Saūda Arābiju, Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Mūsu graudi ir iecienīti un Āfrikā un Tuvo Austrumu reģionos pieprasīti,” informē ,,Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža.
Katru gadu Latvijā novāc ap diviem miljoniem tonnu graudu. Vietējā tirgū patērējām tikai 30%, lielākā daļa graudu aiziet eksportam. Šobrīd tonna kviešu maksā 180 eiro, bet rapšu cena – nedaudz zem 400 eiro tonnā, bet tās ir biržas cenas, kam tendence ir mainīties.
Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/