Cīņā pret ēnu ekonomiku efektīvāka par vienotu minimālo algu valstī būtu nozaru ģenerālvienošanās par minimālo atalgojumu, uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Pirmdien intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Meņģelsone pauda, ka tieši šāda ģenerālvienošanās būtu panaceja pret ēnu ekonomiku, nevis minimālās algas kāpums.
“Šobrīd valdība ir pateikusi, ka minimālās algas kāpums būs galvenais ierocis cīņā ar ēnu ekonomiku, bet mēs to apšaubām, jo ēnu ekonomikas galvenais cēlonis bieži vien ir nestabila nodokļu politika, pārāk liels administratīvais slogs un citas neskaidrības,” skaidroja Meņģelsone.
Meņģelsone pauda, ka Latvijas būtu daudzas nozares, kas salīdzinoši īsā laikā, būtu gatavas parakstīt ģenerālvienošanos par minimālo algu. Viņa norādīja, ka jau šobrīd Latvijā vairākas nozares ir nonākušas līdz sarunām par ģenerālvienošanos attiecībā uz minimālo atalgojumu nozarē.
Vienlaikus viņa norādīja, ka LDDK nekad nav iebildusi pret minimālās algas pakāpenisku celšanu.
Jau vēstīts, ka koalīcijas partneru vidū panākta vienošanās, ka minimālā alga jau nākamgad tiks celta līdz 430 eiro, nevis pakāpeniski. Sādā apmērā minimālā alga varētu saglabāties turpmākos trīs gadus.
Tikmēr Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina politiķus būt apdomīgiem un minimālo algu celt pakāpeniski nevis uzreiz viena gada laikā par 50 eiro, jo tas var būt liktenīgi pietiekoši daudziem uzņēmumiem reģionos, kur var sākties darbinieku atlaišana, tādējādi iedzīvotājiem pilnībā zaudējot ikmēneša ieņēmumus.
Foto: Valsts kanceleja