Gadiem ilgās problēmas veselības aprūpē saasinājušās jo īpaši pēdējā laikā. Darbs, kas ieguldīts, lai tās risinātu, ir ļoti liels, uzsver veselības ministre Anda Čakša.
Anda Čakša intervijā Latvijas Radio uzsver, ka visā veselības aprūpē ir ļoti daudz saspringtu situāciju un runa nav tikai par ģimenes ārstiem un mediķu pagarināto normālo darba laiku, bet arī par atalgojumu mediķiem, kā arī onkologiem un ķirurgiem, un citām nozarēm medicīnā.
Ministre uzsver, ka VM risina problēmas un, piemēram, attiecībā uz uz ģimenes ārstu streiku, 90% ministrijas resursu ir veltīti tam, lai nodrošinātu veselības aprūpi streika laikā.
“Es neesmu burve, bet darbs, kas ir ieguldīts, lai situāciju risinātu, ir ļoti liels,” uzsvēra ministre.
Jau vēstīts, ka ar 3.jūliju Latvijas slimnīcās sāksies brīvprātīga brīdinājuma protesta akcija, kurā mediķi atteiksies strādāt normālo pagarināto darba laiku. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedru sapulce 26. maijā nolēma pieteikt streiku. Pirms streika pieteikšanas asociācija piedāvāja Veselības ministrijai veidot izlīgšanas komisiju, bet piedāvājums tika noraidīts.
Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.
Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.
Foto: Valsts kanceleja