Eiropas Savienības (ES) līderi šonedēļ tiksies samitā, lai vienotos pēc iespēju ātrāk sākt sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības(ES), pirmdien pavēstījuši informācijas avoti.
Tuvojoties gada nogalei, Eiropas Savienība (ES) sākusi gatavoties vēsturiskajām sarunām par Lielbritānijas aiziešanu no bloka. Ceturtdien paredzētajā 27 dalībvalstu samitā, kurā pilnībā nepiedalīsies Lielbritānijas premjerministre Tereza Meja, ES līderi nāks klajā ar paziņojumu par galvenajiem sarunu principiem.
Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja solījusi nodrošināt valsts pilnīgu izstāšanos no Eiropas Savienības, neskatoties uz tiesas lēmumu, ka šāds solis jāapstiprina britu parlamentam.
Meja likusi noprast, ka pretosies mēģinājumiem piespiest viņu mainīt pieeju izstāšanās procesam. “Tauta ir izdarījusi izvēli un izdarījusi to pārliecinoši. Valdības atbildība ir paveikt darbu un pilnībā izpildīt tās instrukcijas,” uzsvēra Meja.
Lai arī Lielbritānijas premjere paredz, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES process ilgs divus gadus, tiesas pieņemtais lēmums varētu aizkavēt “Brexit” īstenošanu.
Tikmēr ES līderi paziņojuši, ka ir “gatavi vest sarunas”, tiklīdz Meja iedarbinās Lisabonas līguma 50.pantu, kas regulē izstāšanos no ES. Viņu intereses ir šīs sarunas sākt pēc iespējas ātrāk.
Eiropas Komisijas (EK) delegācijas vadītājs sarunām ar Lielbritāniju Mišels Barnjē pagājušajā nedēļā paziņoja, ka vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos no ES jāpanāk līdz 2018.gada oktobrim, lai Eiropas Parlaments un Lielbritānijas parlaments vienošanos varētu apstiprināt līdz 2018.gada oktobrim.
Pēc Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanas Briselei un Londonai būs divi gadi, lai vienotos par izstāšanās noteikumiem. Šo termiņu var pagarināt, ja tam piekritīs visas 28 ES dalībvalstis.
Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.
Eksperti paredz, ka “Brexit” sarunas būs smagas, it īpaši ar tām valstīm, tai skaitā Skotiju, Velsu un Ziemeļīriju, kas nevēlas pamest ES.
Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/