Latvijas pensiju sistēma ir atzīta par septīto ilgtspējīgāko pasaulē, turklāt divu gadu laikā kopš 2014. gada šajā vērtējumā esam pakāpušies par divām vietām, liecina Vācijas apdrošināšanas kompānijas Allianz Pensiju ilgtspējas indekss 2016 (2016 Pension Sustainability Index), atzīstot, ka mūsu pensiju sistēma ir būvēta uz kvalitatīviem pamatprincipiem.
“Šī ir pozitīva ziņa, jo apliecina, ka Latvijas trīs līmeņu pensiju sistēma ir efektīva, ko novērtē arī starptautiski eksperti”, komentējot Pensiju ilgtspējas indeksa jaunākos rezultātus, teica Labklājības ministrijas Valsts sekretārs Ingus Alliks.
Pētījumā Latvijas pensiju sistēma ir novērtēta augstāk nekā mūsu kaimiņu – Igaunijas un Lietuvas – sistēmas. Arī Čīle, kuras pieredze tika izmantota kā pozitīvais piemērs, veidojot Latvijas triju līmeņu pensiju sistēmu, pēc Allianz metodoloģijas šobrīd vērtējumā atrodas zemāk par Latviju. Ilgtspējīgāka pensiju sistēma ir izveidota tikai Austrālijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Norvēģijā un Jaunzēlandē.
Kā zināms, Latvijā ir izveidota un kopš 2001. gada jūlija darbojas 3 līmeņu pensiju sistēma. Pirmais līmenis ir valsts obligātā nefondēto pensiju shēma, otrais – valsts fondēto pensiju shēma un trešais – privātās brīvprātīgās pensijas. Sistēmā apvienota gan katra cilvēka personiskā ieinteresētība savu vecumdienu nodrošināšanā, gan paaudžu solidaritāte. Tās galvenais princips: jo lielākas sociālās iemaksas tiek veiktas šodien, jo lielāka būs pensija rīt. Visu trīs pensijas līmeņu vienlaikus pastāvēšana nodrošina pensiju sistēmas stabilitāti, jo izlīdzina katrā līmenī iespējamo demogrāfisko vai finansiālo risku.
Foto:blickpixel/https://pixabay.com/en/users/blickpixel-52945//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/