Latvijas zemniekiem situācija uzlabojas, lielu palīdzību sniedz Polijas piena pārstrāde, kas neticami strauji kāpina cenas, tā šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.
Cimermanis atzina, ka šobrīd situācijas Latvijas piensaimniecībā uzlabojas, pieaug piena cenas un to veicina gan situācija pasaules tirgos, gan zemnieku izmisīgi centieni atrast jaunus ārējos tirgus. Lielu palīdzību sniedz situācija Polijā.
“Polijas piena pārstrādātāji šobrīd palīdz Latvijas zemniekiem izdzīvot, iepērkot pienu par augstākām cenām, taču par to nevar vienkārši priecāties, jādomā par nozares mērķiem, vai vēlamies arī paši attīstīt piena pārstrādi,” norādīja Cimermanis.
Viņš skaidroja, ka Polijā ir liela nozares saliedētība, aptuveni 80% zemnieku ir kooperatīvos, un ir izveidota ļoti laba sadarbības kultūra, pastāv rūpes vienam par otru. “Poļi sapratuši, ka spēks ir tikai apvienojoties (…) desmit gadu laikā pēc iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) viņi prasmīgi izmantojuši ES fondus un savus resursus, un tagad Polijas piena pārstrādes nozare sāk konkurēt pasaules tirgos ar holandiešiem un Jaunzēlandi,” stāstīja Cimermanis.
Tas savukārt nāk par labu Latvijas piena ražotājiem. Vienlaikus, poļi sūta nopietnu signālu Latvijas piena pārstrādātājiem, vai tā spēs iepirkt pienu par adekvātu cenu.
“Jābūt ļoti uzmanīgiem, jo mēs esam sadrumstaloti, ļoti vāji, ievainojami, jo nav neviena nopietna spēlētāja, kas spētu 1000 tonnu dienā iepirkt, piedāvājot adekvātu cenu,” sacīja Cimermanis.
Jau vēstīts, ka vidējā piena iepirkuma cena aprīlī bija 19,5 eiro centi par litru piena, un maijā piena iepirkuma cenu kritums turpinās par vienu diviem eiro centiem. Šobrīd situācija ir uzlabojusies un cena zemniekiem par piena kilogramu ir 27 eirocenti.
Foto:Klimkin/https://pixabay.com/en/users/klimkin-1298145//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/