Līgo laikā “nepareizā” Jāņu siera tirgotājus ķers un sodīs

Portāls NRA.lv jau vairākkārt rakstījis par sabiedrības neapmierinātību, ko raisījis jaunais aizliegums “pašdarbniekiem” ražot Jāņu sieru. Proti, pagājušā gada novembrī Jāņu siers tika iekļauts Eiropas Savienības īpatnību reģistrā un tagad tiek aizsargāts ar preču zīmi “Garantētā tradicionālā īpatnība”. Tas, savukārt nozīmē, ka Jāņu siers ir jāgatavo pēc stingrām, autentiskām receptēm un tikai tādu produktu drīkst tirgot.

Ja pirms gada Jāņu sieru varēja ražot jebkura Latvijas pienotava, tad tagad tādas ir tikai piecas – Rankas, Lazdonas, Straupes, kā arī Valmieras un Dundagas, kas nosolījušās Jāņu sieru gatavināt pēc stingrām, tradicionālām receptēm.

Sociālajos tīklos jaunā kārtība gan raisa plašu neapmierinātību un iebildumus.

Mediju nozares pārstāvis Ēriks Matulis 30. maijā sociālajos tīklos ziņoja: “Pārstāju gaidīt, ka valsts man uz paplātes atnesīs atļauju siet un tirgot Jāņu sieru. Atvēru PVD mājas lapu un 10.32 piezvanīju uz ekrānā redzamo telefonu. Hmm. Runāt ar mani nerunāja, jo bija telefonatabildētājs. Nosaucu savu telefona numuru un palūdzu, lai man piezvana. Gribu noskaidrot, kādas formalitātes ir jākārto un cik daudz laika tas prasīs, lai varu pārdot mammas sieto Jāņu sieru Jāņos. Sēžu gaidu!”

Savukārt šodien, divas dienas vēlāk Ē. Matulis turpina: “PVD bija nepieciešamas 28 stundas, lai atzvanītu man un pateiktu, ka to, ko es visu dzīvi esmu uzskatījis par Jāņu sieru, tas nav Jāņu siers un ja gadījumā ar mammas sieto Jāņu sieru, kas kopš pagājušā gada novembra vairāk nevar būt Jāņu siers, došos uz zāļu tirgu, tad mani ķers un sodīs. Zem segas es varu darīt ko gribu, bet tiesības Latvijā tirgot preci ar Jāņu siers nosaukumu ir tikai pieciem uzņēmumiem. PVD nav atbildīga par Jāņu siera vārda privatizāciju, atņemot tiesības to brīvi lietot visai tautai un nodod tā lietošanas tiesības šaurai rūpnieku grupai. Uz maija beigām tirgot sieru zem Jāņu siera vārda varēja tikai 5 pārtikas pārstrādes rūpnieki. Pēc PVD informācijas, formāli legālu atļauju varu iegūt 10 dienu laikā no iesnieguma uzrakstīšanas un iesniegšanas PVD. Pēc tam tik vien kā jāsagaida PVD pārbaude siera ražošanas vietā uz atbilstību Zemkopības minitrijas izstrādātajām normām. Faktiski, ja uz manu zvanu saņēmu atbildi ne tūlīt, bet pēc 28 stundām, tad ar cik jāreizina formālais atļaujas saņemšanas laiks, lai uzzinātu faktisko laiku. Ja ar 28, tad es pat uz nākamiem Jāņiem nepaspēšu, pie nosacīja, ka PVD viss patiks. Parasti PVD daudz kas nepatīk! PVD man paskaidroja, ka jautājums, vai patiešām pirms jaunu normatīvo aktu izstrādes tika jautāts siera sējēju, ne dažu rūpnieku, bet siera sējēju viedoklis par nepieciešamību ierobežot Jāņa siera vārda lietošanu Latvijā, ir jāuzdot Zemkopības ministrijai! Šodien būšu minitrijas tuvumā, iešu, jautāšu, interesanti, kad tiks sniegta atbilde?”
Tikmēr žurnāliste Ingvilda Zālīte papildina: “šodien, pērkot vakariņas, nogāju gar siera plauktiem Rimi. Redzēju Līgo sieru, ķimeņu sieru, Jāņu prieku, u.t.t. no nosacīti mazajām un vidējam pienotavām. Kopumā četrus, BET patentētajai Jāņu siera tehnoloģijas atbilda tikai viens (un es domāju, ka ražotājs gatavojas dabūt maģisko zīmi par oriģinālo Jāņu sieru), pārējie būtībā bija parasti sieri ar ķimenēm.”

Foto:PIX1861/https://pixabay.com/en/users/PIX1861-468748//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/