Ziemeļkorejas izaicinošos un paātrinātos centienus attīstīt moderno kodolarsenālu nav atturējušas līdz šim smagākās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) sankcijas, kas tika pieņemtas martā.
Jaunākais sankciju pārkāpums, kas nosaka aizliegt Phenjanas kodolprogrammas un ballistisko raķešu izmēģināšanu, notika ceturtdien, kad Ziemeļkoreja mēģināja ballistisko raķešu palaišanu, kas avarēja dažas sekundes pēc tam. Jāatzīmē, ka Ziemeļkoreja veica līdzīgas vidējās klases raķešu testus agrāk šajā mēnesī, kas arī neizdevās.
Atbildot uz Ziemeļkorejas rīcību, ANO mudināja Ziemeļkoreju ceturtdien pārtraukt “jebkādas turpmākas provokatīvas darbības” un slēgta sēde ANO Drošības padome apsprieda iespējamās atbildes uz pārkāpumiem.°
Martā ANO Drošības padome pēc septiņu stundu garām diskusijām vienbalsīgi piemērojusi Ziemeļkorejai stingrākās un plašākās sankcijas pēdējo divdesmit gadu laikā. Bet, tā vietā, lai reaģētu uz starptautisko spiedienu, Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns palielināja kodolprogrammas izmēģinājumu skaitu un testu biežumu, draudot ar kodolenerģijas uzbrukumiem ASV un tās sabiedrotajiem Āzijā.
Tiek uzskatīts, ka dažas valstu pozīcijas sūta jauktus signālus un mazina starptautisko apņemšanos pildīt sankcijas pret Ziemeļkoreju. Viena no tām ir Ķīna, kas paziņojusi, ka pieņem sankcijas, bet ne nepanesamas Ziemeļkorejai.
Par visplašākais sankciju režīms var prasīt vairākus gadus, lai pārliecinātu pretinieku. “Sankcijas prasa veikt lielu darbu. Nepieciešams ilgs laiks, lai tās strādātu. Tā ir viena lieta, ko es iemācījos no Irānas pieredzes,” norāda Garijs Samore, kas strādāja pie Irānas un Ziemeļkorejas kodolenerģijas jautājumiem
Ja tiks veikts piektais kodolizmēģinājums, tam varētu sekot vēl bargākas sankcijas, par kuram būs jālemj arī Ķīnai. Ziemeļkorejas ziņojums gan vēsta, ka piektais kodolizmēģinājumu varētu sekot drīz, iespējams, pirms valdošās partijas sanāksmes maija sākumā.
Pašreizējā rezolūcijā pasaules valstīm pieprasīts pret Ziemeļkoreju īstenot bezprecedenta soļus, arī pārbaudīt visas kravas, kas dodas uz Ziemeļkoreju vai tiek vestas no tās. Rezolūcijā arī noteikti jauni tirdzniecības un eksporta ierobežojumi, tai skaitā būs aizliegts eksportēt lielāko daļu valsts dabas resursu, tostarp ogles, dzelzi, zeltu un titānu. Dalībvalstīm būs aizliegts atvērt Ziemeļkorejas bankas un slēgt jebkurus darījumus ar bankām, kas varētu būt saistītas ar Ziemeļkorejas kodolieroču un raķešu programmu.
Tāpat sankcijas aizliegs sniegt apmācības Ziemeļkorejas pilsoņiem tādās jomās kā kosmiskās aviācijas inženierzinātņu un modernu datoru simulācijas. Rezolūcija nosaka, ka uz Ziemeļkoreju tiks aizliegta arī aviācijas degvielas, tai skaitā arī raķešu degvielas, piegāde.
Kā zināms, Ziemeļkoreja jau kopš 2006. gada ir pakļauta plašām starptautiskām un ASV sankcijām, kas tika pieņemtas pēc tās iepriekš veiktiem kodolizmēģinājumiem.
Foto:United Nations Photo/https://www.flickr.com/photos/un_photo//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/