Traumatoloģija, ķirurģija un dzemdniecība ir trīs ārstniecības jomas Latvijā, kur ārstu kļūdas konstatē visbiežāk. Divu gadu laikā, kopš darbojas Ārstniecības riska fonds, pacienti saņēmuši atlīdzību par ārstēšanas laikā nodarītu kaitējumu veselībai viena miljona eiro apmērā. Turklāt divas trešdaļas no šogad saņemtajām sūdzībām vēl nav izskatītas, ziņo LNT raidījums “900 sekundes”.
Ārstniecības riska fonda darbības sākumā daudzi cilvēki mēdza iesniegt iesniegumus, kas īsti neatbilda fonda profilam, taču šobrīd sabiedrība ir jau labi informēta, un sagatavotie iesniegumi ir labi strukturēti. Šogad saņemti 180 iesniegumi, taču lielākā daļa vēl nav izskatīta. Parasti iesniegumu izskatīšana aizņem vidēji pus gadu, bet atsevišķos gadījumos pat aptuveni gadu.
“Tiek izvērtēta medicīniskā dokumentācija, tiek iegūti iesaistīto ārstu paskaidrojumi un nepieciešamības gadījumā tiek piesaistītas profesionālās ārstu asociācijas. Tikai pēc informācijas iegūšanas, apkopošanas un izanalizēšanas tiek pieņemts lēmums,” skaidro Veselības inspekcijas pārstāve Līga Jeroščeva.
Ārstu biedrībā Ārstniecības riska fonda darbību vērtē pozitīvi, taču atzīmē Veselības inspekcijas resursu trūkumu.
“Kapacitātes pietrūkst – gan finansiālās, gan resursu, gan cilvēku. Tādēļ izvērtējumi ir sarežģīti, jo nepietiek cilvēku, kas to var izvērtēt,” atzīst Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.
Pēdējā gada laikā mazākā izmaksātā kompensācija sasniedz gandrīz pusotru tūkstoti eiro, savukārt lielākā – 100 000 eiro. Ārstniecības riska fonda līdzekļi veidojas no Latvijas ārstniecības iestāžu iemaksām.