Turcija ir atcēlusi vairāku miljardu dolāru vērto darījumu ar Ķīnu, lai izveidotu savu pirmo pretraķešu sistēmu, kas satrauca Ankaras sabiedrotās NATO valstis, ziņo ārvalstu mediji.
“Darījums tika atcelts,” paziņoja Turcijas premjerministra Ahmeta Davutoglu pārstāvoša amatpersona. “Viens no galvenajiem iemesliem šādai rīcībai ir tas, ka mēs uzsāksim mūsu pašu nacionālo pretraķešu projektu”.
Šāda vēsts tika atklāta pēc tam, kad Turcijā notika G20 valstu samits.
Turcija 2013. gadā uzsāka sarunas ar Ķīnas importa-eksporta korporāciju (CPMIEC), noslēdzot 3,4 miljardu ASV dolāru vērtu līgumu. Savus piedāvājumus Turcijai iesniedza arī Francijas un Itālijas uzņēmumi, taču Turcija tomēr par prioritāti izvirzīja Ķīnas CPMIEC, kas radīja nopietnas bažas par Ķīnas uzņēmuma un NATO pretraķešu aizsardzības saderību. NATO paziņoja, ka raķešu sistēmām Alianses ietvaros ir jābūt saderīgām, aicinot Turciju šo faktu ņemt vērā.
Turcijas amatpersona atklāja, ka oficiāls Turcijas valdības paziņojums par šādu lēmumu ir gaidāms šonedēļ.
Cita Turcijas amatpersona norādīja, ka galvenais klupšanas akmens sarunās ar Ķīnu bija jautājums par tehnoloģiju nodošanu: “Ķīna atteicās mums piešķirt to, ko mēs pieprasījām. Tādēļ sarunas kādā brīdī tika pārtrauktas”.
Lai gan Turcijas valdībai pašreiz ir plāni būvēt pašu turku darinātu pretraķešu aizsardzības sistēmu, nav skaidrs, vai Ankara uzsāks sarunas ar Eiropas un Amerikas sāncenšiem.