Latvijas ekonomika turpina attīstību, kas nozīmē, ka nākamgad dzīvosim labāk, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.
Viņš atzina, ka Latvijas ekonomika šī gada laikā nav augusi īpaši strauji un nodarbinātība pagaidām stāv uz vietas, tam par iemeslu minot visu, kas saistīts ar Krievijas tirgu – valsts noteiktās sankcijas pret Eiropas Savienību (ES), rubļa vērtības kritums un naftas cenas – tas viss ietekmējis Latvijas ekonomiku un radījis situāciju, kurā ražotājiem jāpielāgojas.
Vienlaikus Strautiņš atzīmē, ka vairākas lietas iet uz labo pusi, eksporta sektors pielāgojas krīzei Krievijā, investīcijas varētu drīzāk pieaugt nekā samazināties, aug arī privātais patēriņš, algas augušas straujāk nekā patēriņš un pamazām atdzīvojas kreditēšana.
Vērtējot uzņēmēju vidū kritizēto solidaritātes nodokli, Strautiņš norādīja, ka nevajadzētu būt situācijai, kad kāds jauns nodoklis rada nozīmīgus papildus izdevumus iedzīvotājiem, it īpaši uzņēmumiem.
Savukārt komentējot eksportu, Strautiņš norāda, ka Eiropas ekonomika ļoti pakāpeniski uzņem ātrumu:”Katru gadu, mēnesi vai dienu, kāds uzņēmums uzstāda kādu jaunu iekārtu, atrod jaunus produktus, sadarbības partnerus utt,” sacīja ekonomists, norādot, ka tas liecina par eksporta izaugsmi.
“Mūsu ekonomika nav atkarīga no viena produkta vai vienas nozares,” norādīja Strautiņš, piebilstot, ka nākamgad dzīvosim labāk.
Jau vēstīts, ka Saeima pagājušajā nedēļā konceptuāli pirmajā lasījumā pieņēma 2016.gada valsts budžeta likumprojektu, vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojektu, kā arī 24 budžetu pavadošos likumprojektus.
Nākamā gada konsolidētā budžeta izdevumi plānoti 7,65 miljardu apmērā, kas salīdzinājumā ar šo gadu ir turpat par 183 miljoniem lielāki, savukārt ieņēmumi paredzēti par 115 miljoniem eiro vairāk, sasniedzot 7,37 miljardus eiro. Budžeta deficīts plānots viena procenta apmērā no iekšzemes kopprodukta.
Kā budžeta prioritātes nākamgad izvirzītas valsts iekšējās un ārējās drošības stiprināšana, veselības aprūpes pieejamības uzlabošana, kā arī izglītības kvalitātes uzlabošana.