Ar lielu pompu pirms trim gadiem atklātā Latvijas zemniekiem piederošā rūpnīca Latvijas piens tagad strādā ar pusjaudu, iepērkot pienu no mazajiem piena kooperatīviem vai vajadzības gadījumā pat no Igaunijas.
Rūpnīcas īpašnieki – piena kooperatīvi – pienu nevis pārstrādā savā ražotnē, bet pārdod to Lietuvā un Polijā.
Lai piena lopkopji varētu būt saimnieki pār savu saražoto produkciju un viņiem nevajadzētu pakļauties esošo piena pārstrādātāju cenu un noteikumu diktātam, Valda Dombrovska valdība 2010. gada beigās piešķīra valsts galvojumu 7,11 miljonu eiro zemniekiem piederošas rūpnīcas būvei. 2011. gadā ielikts pamatakmens un SIA Latvijas piens dibinātāji – Trikāta KS, Dzēse un Piena partneri – priecājās, ka 600 zemnieku saimniecībās iegūtam pienam būs noiets. Šobrīd uz rūpnīcu pienu vairs neved neviens no šiem kooperatīviem. Piena partneri no SIA Latvijas piens izstājās pērn. Arī Trikāta KS, kurai pieder uzņēmuma kontrolpakete, šobrīd meklē pircēju savām Latvijas piena kapitāldaļām. Trikāta KS un Dzēse aprīlī pārtrauca piena piegādi savai rūpnīcai. Trikāta KS to pārdod Polijā un Lietuvā. Pēc neoficiālas informācijas, arī Dzēse pienu izved no Latvijas. Trikāta KS valdes priekšsēdētājs Uldis Krievārs atzinās, ka lēmums pārdot savas uzņēmuma daļas un pienu vest uz Poliju un Lietuvu bija smags. Taču uz to spiež milzīgais Latvijas piena parāds kooperatīvam, kas ir pārsniedzis 3 miljonus eiro.
Pienu Latvijas piena rūpnīcai pašlaik piegādā trīs piena kooperatīvi – Māršava, Dundaga un Nadziņi. Ja rūpnīcai pietrūkst svaigpiena, tad saskaņā ar noslēgto vienošanos Latvijas piens to iepērk no Igaunijas, no piena kooperatīva Tere. Tāpat Latvijas pienam ir sadarbība arī ar Tukuma pienu. Tukumnieki no Latvijas pienā izgatavotā krējuma gatavo sviestu, kas tapis pēc Latvijas piena pasūtījuma. Pašlaik piena rūpnīca Jelgavā dienā iepērk aptuveni 100 tonnas piena kādreiz plānoto 250 tonnu vietā.
NRA.lv jau rakstīja, ka valdība nolēmusi piešķirt valsts galvotā kredīta pamatsummas maksājuma atlikšanu uz pusgadu SIA Latvijas piens, tas ir, uzņēmumam, kas pagaidām vēl pieder Latvijas zemniekiem.
Ilze Šteinfelde