Degvielas cena turpinās lēkt uz augšu

Piecu mēnešu laikā benzīns kļuvis par aptuveni trešdaļu dārgāks. To ietekmēja gan akcīzes nodokļa likmes paaugstinājums 1. februārī, gan naftas cenu kāpums, kas jau pārsniedzis 68 dolāru par barelu.

Tā kā analītiķi paredz, ka jau tuvākajā laikā naftas cena pasaules tirgū varētu pārsniegt 70 dolāru par barelu, visticamāk, degviela kļūs vēl dārgāka.

Gada sākumā 95. E markas benzīnu varēja nopirkt par aptuveni 53 santīmiem litrā, bet vakar daudzās degvielas uzpildes stacijās tā cena jau pārsniedza 70 santīmu litrā.

Prognozē piesardzīgi

“Degvielas mazumtirdzniecības cena ir mainījusies, sekojot piegādes cenas izmaiņām. Savukārt piegādes cenu maiņa skaidrojama ar pieprasījuma pieaugumu pēc benzīna, kā tas notiek ik pavasari, kad sākas vasaras atvaļinājumu un ceļojumu laiks. Kopš janvāra piegādes cenas augušas pat par 70 procentiem,” Neatkarīgajai uzsvēra SIA Latvija Statoil komunikācijas konsultante Margrieta Akmens.

Lielākā pašmāju degvielas tirgotāja SIA VIRŠI-A valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš Neatkarīgajai skaidroja, ka degvielas cenu uzpildes stacijās nosaka vairāki faktori.

“Pirmām kārtām jau degvielas vairumtirgotāja noteiktā cena, kas lielā mērā veidojas atkarībā no norisēm pasaulē un naftas cenas svārstībām. Tāpat degvielas cenu, kāda tā redzama uzpildes stacijās, veido loģistikas un piegādes izmaksas, arī atalgojuma procents personālam un neliels peļņas procents, lai uzņēmums spētu pastāvēt un attīstīties,” teica J. Riekstiņš, piebilstot, ka patlaban vērojama tendence naftas cenām pieaugt, un tas skaidrojams ar Ķīnas kā vienas no lielākajām energoresursu patērētājām pasaulē ekonomikas strauju uzplaukumu, kā arī svārstībām biržās un valūtu vērtību savstarpējām korelācijām. Norises pasaules ekonomikā un politikā atstāj tiešu ietekmi uz naftas cenām, un tas attiecīgi iespaido degvielas cenu vietējos tirgos. “Jāatceras, ka visbiežāk cenu kāpums un naftas produktu iepirkumu cena aug negaidīti un pēkšņi. Lai arī eksperti nemitīgi analizē un prognozē tuvāko mēnešu naftas produktu cenas pasaulē, ne vienmēr iespējams savlaikus sagatavoties kārtējam cenu kāpumam. Tas cieši saistīts gan ar naftas ieguves apjomiem, gan politisko un militāro spēku samēru pasaulē,” skaidroja J. Riekstiņš.

Pirms gada 2. jūnijā 95. E markas benzīns maksāja vēl dārgāk, aptuveni 77 santīmus litrā, bet 1. jūlijā benzīna cena sasniedza teju 80 santīmu par litru, lai gan tobrīd bija zemāka gan akcīzes nodokļa, gan Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme. PVN likme kāpa par 3 procentiem, tas ir, no 18 līdz 21 procentam. Savukārt akcīzes nodoklis 1. februārī benzīnam pieauga par 4,1 santīmu.

Degvielu pērk mazāk

Šā gada trijos mēnešos mazumtirdzniecībā pārdots 171 820 tonnu degvielas, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu ir par 15 procentiem mazāk.

Pārdotās dīzeļdegvielas apjoms samazinājies par 16 procentiem, benzīna par 12 procentiem, liecina Valsts ieņemumu dienesta rīcībā esošā informācija.

Tajā pašā laikā akcīzes nodoklī pirmajā ceturksnī iekasēts 67,41 miljons latu, kas ir par 1 procentu vairāk nekā pirms gada. Akcīzes nodokļa ieņēmumu kāpumu izraisīja akcīzes nodokļa likmju palielināšana šā gada 1. janvārī – benzīnam likme pieauga par 18 procentiem, dīzeļdegvielai – par 21 procentu.

Starp 27 Eiropas valstīm Latvijā 95. markas benzīns maksā mazliet zem vidējā līmeņa. Lētāk nekā Latvijā benzīnu var nopirkt Rumānijā, Kiprā, Polijā, Igaunijā, Bulgārijā, Ungārijā un Čehijā. Savukārt Dānijā un Nīderlandē degvielas uzpildes stacijās nopērkamais benzīns bija par aptuveni 40 procentiem dārgāks nekā Latvijā. Vācijā, kurā dzīves līmenis ir krietni augstāks nekā Latvijā, degvielas cena bez nodokļiem ir tikai par 0,01 eiro jeb nepilnu santīmu augstāka.

Vislētākā degviela vakar tika tirgota Apvienotajā Karalistē, dārgākā – Maltā. Tikpat cik Latvijā benzīns bez nodokļiem maksā arī Igaunijā, Bulgārijā, Slovēnijā.

Naftas cenas pasaulē kāpj

Naftas cenas pasaules tirgū pirmdien pirmo reizi pēdējo septiņu mēnešu laikā pārsniedza 68 dolāru par barelu atzīmi, ziņo LETA. Naftas cenu kāpumu, pēc ekspertu domām, galvenokārt veicināja ziņas par Ķīnas rūpniecības pieaugumu, ASV dolāra vērtības mazināšanās, kā arī kāpums fondu tirgos.

ASV vieglās jēlnaftas cena jūlija piegādēm pirmdien sasniedza 68,29 dolārus (34,28 latus) par barelu, tādējādi sasniedzot augstāko līmeni kopš pagājušā gada 30. oktobra. Savukārt Londonas biržā Brent jēlnaftas cena jūlija piegādēm palielinājās līdz 67,69 dolāriem (33,98 latiem) par barelu.

Savukārt eiro kurss pret dolāru pirmdien sasniedza 1,4246 dolārus, un tas ir augstākais līmenis kopš pagājušā gada 29. decembra. Tajā pašā laikā kāpumu fondu tirgū izraisīja ziņas par pirmdien gaidāmo ASV autobūves koncerna General Motors bankrota pieteikumu.

Analītiķi un eksperti prognozē, ka jau tuvākajā laikā naftas cena pasaules tirgū varētu pārsniegt 70 dolāru par barelu, un tas nozīmē, ka, visticamāk, arī degviela drīzumā maksās vēl dārgāk. Degvielas cenu kāpums gaidāms ne tikai Latvijā, bet arī citās pasaules valstīs.

Avots: NRA.lv