Rīgas dome plāno pagarināt tā sauktās “Mobilitātes programmas” darbības termiņu līdz gada beigām. Tādējādi iecere diferencēt sabiedriskā transporta cenas atkarībā no deklarētās dzīvesvietas tiks atlikta un visa gada garumā visiem pasažieriem Rīgas sabiedriskais transports būs pieejams par tā saukto “rīdzinieka cenu” – 0,60 eiro, raksta IR.lv.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks (SC), šāds lēmums pieņemts pēc Rīgas domes vadības tikšanās ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Einaru Cilinski (“Visu Latvijai!”-TB/LNNK).
Tikšanās laikā pārrunāts jautājums par Galvaspilsētas likuma radīšanu, un tā izstrādes laikā varētu tikt atrunāts arī jautājums par sabiedriskā transporta nodrošināšanu Rīgā un iespējamu valsts līdzfinansējumu šīs funkcijas nodrošināšanā.
Baraņņiks piebilda, ka pagaidām pāragri spriest, ar cik lieliem tēriņiem Rīgas domei jārēķinās, atliekot biļešu cenu reformu. Provizoriskie dati par izmaksām, kādas radušās janvāra laikā, no pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” varētu būt zināmi nākamnedēļ.
Rīgas dome pērn oktobrī nolēmusi paaugstināt vienas biļetes cenu no līdzšinējiem 50 santīmiem (0,70 eiro) līdz 1,20 eiro, kas atbilstot viena brauciena pašizmaksai. Vienlaikus iecerēts noteikt, ka Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem, kas saņēmuši par “Rīdzinieka karti” pārdēvēto personalizēto e-talonu, pienāksies 50% atlaide. Līdzīgas izmaiņas attieksies uz visiem biļešu veidiem “Rīgas satiksmes” autobusos, trolejbusos un tramvajos, kā arī pilnsabiedrības “Rīgas mikroautobusu satiksme” minibusos.
Pagaidām noteikumi par atlaidēm nav stājušies spēkā, jo pret tiem kā pret diskriminējošu normu iebilst VARAM. Uz ministrijas iebildumiem pašvaldība vēl nav atbildējusi. Vienlaikus “Rīgas satiksme” nespēja nodrošināt “Rīdzinieka karšu” izsniegšanu līdz 31.decembrim, tāpēc noteikts “pārejas periods” – līdz 28.februārim visiem pasažieriem biļetes pieejamas par “rīdzinieku cenu”. Rīgas dome apņēmusies diferencētas biļešu cenas ieviest līdz 1.martam, un Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) paudis gatavību savu viedokli aizstāvēt arī Satversmes tiesā.
Biļešu cenu diferencēšanas mērķis bija panākt, lai cilvēki, kas dzīvo un strādā Rīgā, deklarētos galvaspilsētā – tādējādi iedzīvotāja maksātais ienākuma nodoklis nonāktu Rīgas kasē un pašvaldības ieņēmumi palielinātos. Rīgas dome decembrī aktīvi reklamējusi sabiedriskā transporta biļetes televīzijā un radio, izlietojot kampaņai vairāk nekā 207 000 eiro. Pašvaldības aplēses liecina, ka gada nogalē dzīvesvietu Rīgā deklarējuši aptuveni 10 000 cilvēku.