Iegādājoties akcijas Nabucco gāzesvada izbūves konsorcijā ietilpstošajā Ungārijas naftas kompānijā MOL, Krievija ieguvusi labas iespējas ietekmēt Nabucco konstrukciju, portālam Euractiv.com atzinuši enerģētikas eksperti, paužot neizpratni par Eiropas Savienības (ES) „aklumu”, informē portāls Eiroinfo.lv
Ungārijas lielākās naftas kompānijas MOL akcijas iegādājusies Krievijas naftas un gāzes kompānija Surgutņeftgaz. Līdz ar kontroli pār daļu MOL akciju Krievijas energokompānija ieguvusi ietekmi arī Slovākijas un Horvātijas nacionālajās energokompānijās, kuru īpašniece ir MOL. Portāls arī atgādina agrāk vācu presē publicēto informāciju par to, ka Surgutņeftgaz akcionārs varētu būt neviens cits kā Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins, kuram piederot 37% kompānijas akciju aptuveni 20 miljardu ASV dolāru vērtībā.
Tomēr visbūtiskāko ietekmi Surgutņeftgaz iegūs pār jaunbūvējamo Nabucco gāzesvadu, kur MOL ir viens no pieciem projekta privātajiem akcionāriem, uzsver enerģētikas eksperti. Vārdā neminēti enerģētikas eksperti EurActiv.com pauduši satraukumu par ES „aklumu” un nespēju vai nevēlēšanos saprast, ka šādā veidā Krievija cenšas izjaukt ES plānus dažādot energoresursu piegādes avotus un mazināt atkarību no Krievijas piegādātās dabasgāzes. Vairākas ES dalībvalstis, piemēram, Vācija, Itālija un Austrija, dažādu, it kā izdevīgu enerģētikas biznesa projektu dēļ jau aktīvi sadarbojas ar Maskavu, skaidri neapzinoties, ka Kremlis ar tām manipulē, uzskata portāla aptaujātie eksperti.
Vienlaikus Krievijas enerģētikas ministrs Sergejs Šmatko šonedēļ paziņojis, ka Krievijas atbalstīto gāzesvadu South Stream ir visas iespējas uzbūvēt ātrāk par Nabucco. „Mēs šo projektu sāksim īstenot pavisam drīz,” teicis Krievijas ministrs par South Stream, kura būvniecības konsorcijā līdztekus Gazprom ietilpst arī Itālijas energokompānija Eni.
Gazprom parakstīja līgumu ar Itālijas Eni 15.maijā īsi pirms ES un Krievijas samita, kas notiks Habarovskā. Lai atzīmētu šo notikumu Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins bija uzaicinājis savā Soču villā paviesoties Itālijas premjerministru Silvio Berlusokoni.
Komentējot gaidāmo samitu Habarovskā, Putins teicis, ka vēlētos, lai ar „Eiropas Savienību būtu tikpat labas attiecības kā viņam ar Silvio Berluskoni”. Savukārt Berluskoni uzsvēris, ka Krievija ir „draudzīga valsts” un kā energoresursu piegādātājs „tā tur solījumus”, vēsta EurActiv.com.
Plānots, ka Nabucco gāzesvads Eiropai piegādās dabasgāzi no Azerbaidžānas Šah Deniz un citiem Kaspijas jūras reģiona gāzeslaukiem. 3300 kilometrus garais gāzesvads šķērsos Gruzijas, Turcijas, Bulgārijas, Rumānijas, Ungārijas teritoriju un beigsies Austrijas lielākajā gāzes krātuvē Baumgarten an der March. Pa gāzesvadu Eiropai paredzēts gadā piegādāt 31 miljardu kubikmetru gāzes. Arī Krievijas South Stream gāzesvads pretendē uz tiem pašiem Kaspijas jūras reģiona energoresursiem, kurus Dienvideiropai plānots piegādāt pa Melnās jūras gultnē izbūvējamu gāzesvadu.
Avots: Bizness.lv