Lēmums par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli noteikti nebūs viegla izvēle, piedaloties konferencē “Veselības aprūpes sistēma Latvijā – strukturālās reformas un finansēšanas modeļi”, sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Konferencē Ministru prezidents, veselības ministre Anda Čakša, Latvijas Universitātes Stratēģijas padomes priekšsēdētājs, profesors Andrejs Ērglis, Saeimas deputāti, Latvijas Bankas pārstāvis Uldis Rutkaste, dažādu sabiedrisko organizāciju eksperti, kā arī Pasaules Veselības organizācijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) amatpersonas diskutēja par to, kurš no iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem Latvijā būtu optimālāks. Plānots, ka šo jautājumu Ministru kabineta līmenī sāks skatīt 27. septembrī.
Uzrunājot konferences dalībniekus, Kučinskis norādīja, ka šobrīd veselības aprūpes sistēmas pamatjautājums ir jauna finansēšanas modeļa izstrāde. “Tas ir politisks jautājums, kura fonā netieši konkurē vairāki iespējamie modeļi ar ļoti atšķirīgu, arī pretrunīgu, ekonomisko, sociālo un pat ideoloģisko saturu,” sacīja Kučinskis.
Tāpat viņš uzsvēra, ka lēmums par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli noteikti nebūs viegla izvēle. “Nav šaubu, ka būs ideoloģiski strīdi, partiju konkurence, bet tajā nedrīkst pazaudēt galveno – veselības aprūpes reformas mērķim ir jābūt pacientam, izārstētam pacientam, pilnvērtīgam sabiedrības loceklim, arī nodokļu maksātājam tad, ja viņš ir darbaspējīgā vecumā,” pauda Ministru prezidents.
Veselības ministrijas ieskatā iespējamajam veselības aprūpes finansēšanas modelim ir jānodrošina vienlīdzīga, pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe visiem Latvijas iedzīvotājiem, vienlaikus nodrošinot arī iedzīvotāju finansiālo aizsardzību. Veselības ministrijas virzītais modelis paredz uz esošā finansējuma bāzes palielināt veselības aprūpei pieejamo naudas apjomu iekšējas nodokļu pārdales rezultātā. Ieviešot šādu modeli, netiktu palielināts kopējais nodokļu slogs un tiktu nodrošināta vienlīdz pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe visiem Latvijas iedzīvotājiem.
Veselības ministrijas Valsts sekretārs Kārlis Ketners skaidroja, ka ministrijas piedāvātais modelis ir universāls veselības apdrošināšanas modelis, kas ietver sevī esošā veselības aprūpes pakalpojuma groza saglabāšanu, visaptverošu aprūpes pieejamību un universālu veselības pakalpojumu pārklājumu, atstājot pakalpojuma iepirkšanas funkciju valsts rokās.
PVO ieskatā, lai uzlabotu veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti, ir būtiski, lai veselība tiktu uztverta par prioritāti, paredzot šai jomai novirzīt vismaz 12 % valsts kopbudžeta ieņēmumu, kas vēl joprojām būtu zem Eiropas Savienības valstu vidusmēra, bet būtu salīdzināmi ar Igauniju un Lietuvu (Latvijā šobrīd tiek novirzīti 9,8%). Tas sakrīt ar Veselības ministrijas mērķi novirzīt veselības nozarei 14% no kopējiem valsts budžeta izdevumiem. PVO skatījumā augstākas prioritātes piešķiršana veselības aprūpei varētu mazināt plaisu starp Latviju un salīdzināmām valstīm Eiropas Savienībā un ārpus tās.
Ekspertu, nozares profesionāļu, pacientu organizāciju pārstāvju un politiķu paneļdiskusijā tika izteikti dažādi viedokļi par iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem, aicinot izvēlēties tādu modeli, kas nodrošinās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību reģionos.
Foto: Valsts kanceleja