Interneta gigants „Google” pēdējos trijos gados samazinājis savus nodokļus par 3,1 miljardu ASV dolāru, izmantojot shēmas, kad ievērojama daļa kompānijas ārvalstu peļņas tiek reģistrēta Īrijā, Nīderlandē un Bermudu salās. Kā vēsta aģentūra „Bloomberg”, interneta giganta izmantotās nodokļu tehnikas ir zināmas kā „Double Irish” un „Dutch Sandwich”.
Uz to rēķina kompānija ir samazinājusi savus nodokļus ārvalstīs līdz 2,4%, kas ir pats zemākais rādītājs pēc kapitalizācijas piecu lielāko informācijas tehnoloģiju kompāniju vidū Savienotajās Valstīs. („Google” kapitalizācija patlaban ir 194,2 miljardi ASV dolāru.) Vienlaikus vairākumā valstu, kur darbojas „Google”, uzņēmumu peļņas nodokļa likmes ir augstākas par 20%.
Piemēram, „Double Irish” gadījumā stratēģija balstās uz priekšrocībām, kuras paredz Īrijas likumdošana. Atbilstoši tai, uzņēmumiem ir tiesības pārreģistrēt Īrijā peļņu no kompāniju aizrobežu meitas uzņēmumiem, turklāt uzņēmumu ārvalstu pārstāvniecības tiek apliktas ar nodokļiem pēc atvieglotiem noteikumiem, apejot 12,5% ienākuma nodokli. Šā iemesla dēļ daudzas lielas kompānijas bāzējas tieši Īrijā.
Šeit jāpiebilst, ka ASV valdība prognozē – tikai 2010. gadā ASV budžets „Double Irish” dēļ nodokļos nesaņems aptuveni 25 miljardus dolāru, tāpat ievērojamas summas netiks iemaksātas arī to Eiropas Savienības valstu budžetos, kurās uzņēmuma peļņas nodoklis ir augsts (piemēram, pašās ASV tas ir 35%, Lielbritānijā – 28%, utt.). Valstu vadību neapmierinātību tāpat izraisa fakts, ka, piemēram, ASV budžeta deficīts šobrīd ir 1,4 triljoni dolāru, bet ES valstu kopējais budžetu deficīts – 868 miljardi eiro, raksta „Bloomberg”, uz kuru atsaucas portāls www.pok.lv.
Atbilstoši ekspertu teiktajam, līdzīgu nodokļu stratēģiju kā „Google” plaši izmanto arī sociālais tīkls „Facebook”, kas nodokļu samazināšanai izmanto Īriju un Kaimanu salas. Tā dēvētā transfēra cenu (transfer pricing) veidošanas taktika starp kompāniju aizrobežu pārstāvniecībām ļauj panākt, ka pašas lielākās ar nodokļiem apliekamās summas tiek reģistrētas valstīs ar īpaši labvēlīgu nodokļu režīmu, šādi izvairoties no miljardiem dolāru un eiro maksāšanas valstīs ar augstām nodokļu likmēm. Pēc ekspertu novērtējuma, šādu shēmu dēļ tikai Savienotajās Valstīs no aplikšanas ar nodokļiem ik gadu tiek „atbrīvoti” aptuveni 60 miljardi dolāru.
Kā liecina aprēķini, jau pieminētā „Google”, izmantojot transfēra shēmas, 2009. gadā samazināja savu kopējo nodokļu likmi no 35% līdz 22,2%. Savukārt vidējā lielo IT kompāniju nodokļu likme, pēc pašiem pieticīgākajiem novērtējumiem, ir nevis ASV likumdošanā noteiktie 35%, bet aptuveni 28%. Šajā sarakstā ietilpst arī tādas kompānijas kā „Apple”, „Microsoft”, „IBM” un „Oracle”, kuras tāpat izmanto daudzveidīgas shēmas nodokļu samazināšanai, tomēr neviena no tām nedarbojas tik aktīvi, kā „Google”, noslēdz „Bloomberg”.
Autors: www.2v.lv